Pravilnik o oslobođenju od poreza na kapitalni dobitak

Objavljeno
20/08/2024
Objavljeno u
Bilteni

Pravilnik o oslobođenju od poreza na kapitalni dobitak ostvaren prenosom autorskih i srodnih prava i prava industrijske svojine („Sl. glasnik RS“, br. 71/2024, “Pravilnik”) stupa na snagu i primenjuje se od 24.08.2024. godine, i precizira uslove ostvarivanja prava na oslobođenje od poreza na kapitalni dobitak ostvaren prenosom autorskih i srodnih prava i prava industrijske svojine, koja obveznik poreza na kapitalni dobitak u celosti unese kao nenovčani ulog u kapital privrednog društva rezidenta Republike Srbije, kao i gubitak prava na poresko oslobođenje, saglasno članu 79b Zakona o porezu na dohodak građana („Sl. glasnik RS“, br. 24/2001, 80/2002… 6/2024 – usklađeni din. izn., “Zakon”).

Uslovi za ostvarivanje prava na poresko oslobođenje iz člana 79b. Zakona odnose se na sledeće:

  • Predmet prenosa moraju biti imovinska autorska i srodna prava na autorskim delima i predmetima srodnih prava koji su deponovani kod organa nadležnog za poslove intelektualne svojine, kao i prava industrijske svojine upisana u registre saglasno primenljivim propisima;
  • Navedena imovinska prava moraju biti uneta kao nenovčani ulog u kapital privrednog društva i to ili kao nenovčani ulog u osnovni kapital novoosnovanog privrednog društva ili u osnovni kapital postojećeg privrednog društva, kroz postupak povećanja kapitala;
  • Vrednost imovinskih prava mora proceniti ovlašćeni procenitelj, odnosno sudski veštak ekonomsko-finansijske struke upisan u registar sudskih veštaka kod nadležnog organa, ili revizor, odnosno društvo za reviziju koje obavlja procenu vrednosti kapitala, saglasno zakonu kojim se uređuje revizija.

Dokazi o svim prethodno navedenim okolnostima (registracija imovinskog prava, unos u nenovčani kapital i odgovarajuća procena vrednosti) moraju biti dostavljeni uz poresku prijavu za utvrđivanje poreza na kapitalni dobitak. Podsećamo da se poresko oslobođenje ne primenjuje automatski, već je potrebno da nadležna poreska uprava u poreskom postupku, a na osnovu svih dostavljenih dokaza, utvrdi i prizna pravo na konkretno poresko oslobođenje.

Uslov za konačno oslobođenje od plaćanja poreza na kapitalni dobitak u ovom slučaju je da privredno društvo, rezident Republike Srbije, u čiji je kapital uneto imovinsko pravo obuhvaćeno Pravilnikom, ne otuđi u celini predmetno imovinsko pravo, u kom slučaju nastaje obaveza privrednog društva da poreskog obveznika obavesti o navedenom, odnosno obaveza poreskog obveznika da nadležnu poresku upravu obavesti o gubitku prava na propisano poresko oslobođenje, u roku od najviše 30 dana od dana otuđenja imovinskog prava. Prethodno navedeno primenjuje se i u slučaju da privredno društvo rezident Republike Srbije koje je steklo imovinsko pravo, u roku od dve godine od dana sticanja to pravo ustupi povezanom licu ili licu čiji je vlasnik njegovo povezano lice u skladu sa zakonom kojim se uređuje porez na dobit pravnih lica, na korišćenje u celini ili delimično po ceni koja je niža od cene u skladu sa principom „van dohvata ruke“.

Ukoliko privredno društvo, odnosno poreski obveznik ne postupe na navedeni način, poreska uprava ima ovlašćenje da, po službenoj dužnosti utvrdi poresku obavezu.

Preuzmite NEWSLETTER u PDF formatu klikom OVDE.

Za sve dodatne konsultacije ili pravnu pomoć, možete se obratiti timu Tasić & Partneri putem maila na [email protected] ili putem telefona na +381116302233.

Podelite

Scroll