Novi Pravilnici iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu

Objavljeno
21/01/2025
Objavljeno u
Bilteni

U Službenom glasniku broj 5 od 17.01.2025. godine objavljena su dva nova Pravilnika iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu – Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad na visini i Pravilnik o načinu vođenja i rokovima čuvanja evidencija u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, a čija primena će otpočeti počev od 28. aprila 2025. godine.

  1. Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad na visini

Pravilnikom o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad na visini preciznije se regulišu obaveze poslodavca prilikom obezbeđivanja primene preventivnih mera u cilju smanjenja rizika od povreda na radu koje mogu nastati prilikom rada na visini. Podsećamo da je poslodavac dužan da obezbedi i sprovodi preventivne mere na osnovu člana 9. Stav. 1 Zakona o bezbednosti i zdravlja na radu („Sl. glasnik RS“, br. 35/2023).

Radom na visini smatra se svaki rad u industrijskim i drugim nezaštićenim sredinama u kojima se obavljaju poslovi na visini od najmanje dva metra od čvrste podloge. (primera radi, rad na skeli, drveću itd.).

Poslodavac je dužan da za sva radna mesta na kojima postoji mogućnost rada na visini, izvrši procenu rizika od nastanka povreda i oštećenja zdravlja sa ciljem određivanja mera za otklanjanje ili smanjenje rizika.

Navedeno poslodavac vrši donošenjem Akta o proceni rizika u pismenoj formi, uzimajući u obzir niz faktora poput neobezbeđenih/oštrih ivica na konstrukcijama, vremenskih opasnosti i drugih propisanih opasnosti.

Poslodavac je dužan da izbegava rad na visini, kada je navedeno izvodljivo, zatim da obezbedi opremu i ličnu zaštitnu opremu, proceduru za spasavanje i dozvolu za rad. Pored toga, obavezno je i obezbeđivanje sistema za zaštitu od pada sa visine, poput zaštitnih ograda i mreža.

Sa druge strane, lice koje obavlja ove poslove mora ispunjavati uslove: biti zdravstveno sposobno, obavljati redovne lekarske preglede (pre stupanja na rad i periodično) i proći obuku za bezbedan i zdrav rad.

  1. Pravilnik o načinu vođenja i rokovima čuvanja evidencija u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu

Pravilnikom o načinu vođenja i rokovima čuvanja evidencija u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu propisuju se način vođenja evidencija i rokovi čuvanja tih evidencija od strane poslodavca u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, čijim početkom primene prestaje da važi prethodni Pravilnik o evidencijama u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu („Sl. glasnik RS“, br. 62/2007 i 102/2015).

Novim Pravilnikom su tačno propisani obrasci i njihova sadržina. Obrasce po pravilu overava poslodavac, a potpisuje savetnik/saradnik za bezbednost i zdravlje na radu.

Poslodavac je dužan da vodi sledeće evidencije:

  • Evidencija o radnim mestima sa povećanim rizikom, zaposlenima koji obavljaju te poslove i njihovim lekarskim pregledima -obrazac 1;
  • Evidencija o povredama na radu – obrazac 2;
  • Evidencija o profesionalnim bolestima – obrazac 3;
  • Evidencija o zaposlenima izloženim biološkim štetnostima grupe 3 i/ili 4 – obrazac 4;
  • Evidencija o zaposlenima izloženim karcinogenima/mutagenima/hemijskim materijama/azbestu i o zdravstvenom stanju i izloženosti – obrazac 5;
  • Evidencija o zaposlenima obučenim za bezbedan i zdrav rad i pravilno korišćenje lične zaštitne opreme – obrazac 6 u koji se unosi i konkretna šifra kao razlog izvršene obuke, i njega dodatno potpisuje i zaposleni obučen za bezbedan i zdrav rad;
  • Evidencija o primeni mera za bezbednost i zdravlje na radu za delatosti iz člana 48. Zakona o BZR – obrazac 7;
  • Evidencija o izvršenim pregledima i proverama opreme za rad – obrazac 8;
  • Evidencija o izvršenim pregledima i ispitivanjima električnih i gromobranskih instalacija – obrazac 9;
  • Evidencija o izvršenim ispitivanjima uslova radne sredine – obrazac 10;
  • Evidencija o izdatoj ličnoj zaštitnoj opremi – obrazac 11

Rok u okviru koga je poslodavac dužan da čuva navedene evidencije je:

  1. 40 godina – za obrasce broj 1/2/3/4/6/7/11;
  2. 6 godina od dana prestanka važenja stručnog nalaza – za obrasce broj 8/9/10;
  3. 40 godina po prestanku izloženosti azbestu/kancerogenim/mutagenim materijama/biološkim agensima/hemijskim sredstvima – za obrazac broj 5.

Preuzmite NEWSLETTER u PDF formatu klikom OVDE.

Za sve dodatne konsultacije ili pravnu pomoć, možete se obratiti timu Tasić & Partneri putem maila na [email protected] ili putem telefona na +381116302233.

Podelite

Scroll