Zastarelost potraživanja zaposlenog na isplatu poreza i doprinosa: promena u pravnoj praksi!
Dugi niz godina sudska praksa u Republici Srbiji zastupala je stav da potraživanja zaposlenih po osnovu doprinosa ne podležu zastarelosti. Ovaj pristup zasnivao se na tumačenju člana 114e Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji („ZPPPA“), kojim se propisuje da se odredbe o zastarelosti ne primenjuju na doprinose za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje, kao ni na doprinose za obavezno zdravstveno osiguranje.
Sudovi su isticali da plaćanje doprinosa predstavlja ustavnu obavezu poslodavca, te da bi eventualno prihvatanje zastarelosti ovih potraživanja omogućilo poslodavcima da izbegnu izvršenje svojih obaveza, čime bi se dovelo u pitanje ostvarivanje ustavom zagarantovanih prava zaposlenih kao osiguranika.
Nova sudska praksa
Međutim, Ustavni sud je u odluci Už-11435/2020 iz 2023. godine, a potom i Vrhovni sud u odluci Rev1 16/2023 od 4. aprila 2024. godine, zauzeo drugačiji pravni stav. U ovim odlukama istaknuto je da se član 114e ZPPPA ne primenjuje na potraživanja zaposlenih po osnovu doprinosa, s obzirom na to da se ta potraživanja smatraju delom zarade, odnosno potraživanjem iz radnog odnosa.
Shodno tome, sudovi su zaključili da se ova potraživanja mogu ostvarivati isključivo u rokovima zastarelosti koji su predviđeni Zakonom o radu. Konkretno, u skladu sa članom 196. Zakona o radu, pravo zaposlenog na naplatu ovih potraživanja zastareva u roku od tri godine od dana kada je obaveza trebalo da bude ispunjena.
Ustavni sud je dodatno istakao da bi primena odredbi ZPPPA na obligacioni odnos između poslodavca i zaposlenog predstavljala povredu prava na pravično suđenje, budući da ZPPPA uređuje isključivo odnos između poreskog organa i poreskog obveznika.
S obzirom na to da, kako je istaknuto, ZPPPA reguliše odnos između poreskog organa i obveznika, sledi da Poreska uprava kao poverilac javnih prihoda zadržava pravo da od poslodavca potražuje dospele, a neizmirene doprinose bez obzira na protek vremena. Međutim, ostaje otvoreno pitanje da li će se i na koji način postupak kontrole vršiti, odnosno da li će inicijativa zaposlenih biti moguća ili dovoljna za rešavanje ovog pitanja u skladu sa odredbama ZPPPA.
Za sve dodatne informacije ili konsultacije, tim Tasić & Partneri stoji Vam na raspolaganju.