Vlada Republike Srbije usvojila je Uredbu o utvrđivanju Programa podrške unapređenju bezbednosti i kvaliteta proizvoda i usluga („Sl. glasnik“ broj 75/2924, u daljem tekstu: „Uredba“) kojom Vlada Srbije utvrđuje Program podrške namenjen unapređenju bezbednosti i kvaliteta proizvoda i usluga privrednih subjekata (u daljem tekstu: „Program“).
Potreba za uvođenjem Programa predstavlja odgovor na negativne posledice uticaja krize COVID-19 koji je prouzrokovao značajno smanjenje poslovne aktivnosti i prihoda, pa postoji potreba za podrškom u privredi mikro, malim i sredinjim preduzećima.
Program je namenjen za sufinansiranje sledećih (prihvatljivih) projektnih aktivnosti:
- Sprovođenje postupaka ocenjivanja usaglašenosti proizvoda sa propisanim zahtevima;
- Reglulisanje poslovanja u skladu sa zahtevima priznatih standarda menadžmenta;
- Sprovođenje postupka akreditacije tela za ocenjivanje usaglašenosti (TOU) kod Akreditacionog tela Srbije (ATS).
Ukupna raspoloživa bespovratna sredstva namenjena za sprovođenje Programa obezbeđena su Zakonom o budžetu Republike Srbije za 2024. godinu („Sl. glasnik RS“, br. 92/2023) u iznosu od 90 miliona dinara i odobravaće se korisnicima kao sufinansiranje u visini od 40%, odnosno 60% iznosa opravdanih troškova bez poreza na dodatu vrednost, u zavisnosti od veličine preduzeća i vrste troškova koja se sufinansira, do utroška sredstva.
Po pravilu, sufinansiranje u iznosu do 60% namenjeno je mikro i malim privrednim društvima i preduzetnicima, a u iznosu od 40% za srednja privredna društva. Izuzetno, nezavisno, od veličine privrednih subjekata, predviđeno je:
- Sufinansiranje od 60% za troškove početne akreditacije TOU;
- Sufinansiranje od 40% za troškove obnavljanja akreditacije TOU.
Maksimalan iznos sredstava refundacije koji jedan korisnik može ostvariti za jednu ili više aktivnosti je:
- 1.500.000,00 dinara za ocenjivanje usaglašenosti medicinskih sredstava III klase;
- 300.000,00 dinara za pokrivanje troškova akreditacije;
- 1.000.000,00 dinara za ostale namenjene aktivnosti.
Minimalan iznos odobrenih sredstava iznosi 100.000,00 dinara.
Pravo na učešće na Program ima korisnik koji ispunjava kumulativno sledeće opšte uslove:
- da je registrovan u trenutku prijave kod Agencije za privredne registre najmanje 2 godine;
- da je korisnik privredni subjekt, odnosno mikro/malo/srednje pravno lice ili preduzetnik;
- da nad njim nije pokrenut stečajni postupak/postupak likvidacije ili privatizacije;
- da je korisnik izmirio sve obaveze po osnovu poreza i doprinosa;
- da se korisnik ne nalazi u teškoćama;
- da delatnost korisnika ne pripada određenim oblastima poput: proizvodnja i trgovina duvanskih proizvoda, proizvodnja oružja i druge opreme i dr.
Posebni uslovi su vezani sa isporučioca usluga (odgovorna lica od kojih korisnik nabavlja usluge u skladu sa Programom) koji mogu biti odgovorna lica specijalizovana za obavljanje predmetne uskuge i moraju da poseduju tačno određenu dokumentaciju predviđenu Programom.
Podnosilac može da podnese samo jednu prijavu koja obuhvata jednu ili više projektnih aktivnosti, koje je dužan da navede u svojoj prijavi.
Po usvajanju Programa, Ministarstvo potpisuje ugovor o realizaciji Programa sa Agencijom koja zatim raspisuje Javni poziv za učešće u Programu kada se mogu podneti prijave.
Prijave se podnose elektronski, kreiranjem korisničkog naloga i svaki podnosilac na portalu Agencije dostavlja svu predviđenu dokumentaciju. Nakon elektronskog podnošenja, prijave se prosleđuju Komisiji za pregled i ocenjivanje prijava koja dalje radi na pregledu prijava.
Konačnu odluku donosi direktor Agencije na koju podnosioci imaju pravo žalbe u roku od 15 dana od prijema odluke, o kojoj odlučuje ministar privrede.
Preuzmite NEWSLETTER u PDF formatu klikom OVDE.
Za sve dodatne konsultacije ili pravnu pomoć, možete se obratiti timu Tasić & Partneri putem maila na [email protected] ili putem telefona na +381116302233.