Nacionalna procena rizika: Pregled ključnih izazova i prioritet

Objavljeno
16/01/2025
Objavljeno u
Vesti

Kao logičan sled u odnosu na prethodnu temu Zakona o sprečavanju pranja novca, na red je došla i nova Nacionalna procena rizika od pranja novca, finansiranja terorizma i finansiranja širenja oružja za masovno uništenje koja pruža pregled ključnih pretnji, ranjivosti i mera usmerenih na zaštitu finansijskog i privrednog sistema i nastala je kao rezultat saradnje sa institucijama, privatnim sektorom i međunarodnim organizacijama, čime se multidisciplinarni pristup potvrđuje kao ključan za efikasniju borbu protiv finansijskog kriminala.

Nacionalna procena je usklađena sa preporukama Financial Action Task Force (FATF), međunarodnog tela za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma koje naglašava potrebu za prilagodljivim i dinamičnim pristupom, posebno u sektorima koji su skloni brzom tehnološkom razvoju.

Digitalna imovina – visokorizični sektor

Između ostalog, digitalna imovina je prepoznata je kao visokorizičan sektor zbog anonimnosti transakcija i brzine globalnih tokova kapitala. Procena koristi metodologiju Saveta Evrope, posebno prilagođenu za digitalnu imovinu, i ukazuje na neophodnost jačanja pravnog i institucionalnog okvira kako bi se omogućilo efikasno praćenje transakcija i identifikacija korisnika. Predložene mere uključuju:
– Unapređenje sistema licenciranja i registracije pružalaca usluga povezanih s digitalnom imovinom.
– Uvođenje obaveze detaljnijeg praćenja i prijavljivanja sumnjivih transakcija.
Edukaciju nadzornih organa o specifičnostima sektora digitalne imovine.

Pravna lica i aranžmani – izazovi transparentnosti

Pravna lica i aranžmani su identifikovani kao potencijalna tačka zloupotrebe, posebno kroz složene vlasničke strukture koje otežavaju identifikaciju stvarnih vlasnika. Dokument ukazuje na rizike koji proizlaze iz korporativnih struktura sa stvarnim vlasnicima koji se teško mogu identifikovati i iskorišćavanja pravnih aranžmana za prikrivanje porekla imovine i finansiranje nezakonitih aktivnosti.

Uprkos napretku, procena ističe potrebu za kontinuiranim jačanjem kapaciteta nadzornih institucija i unapređenjem transparentnosti. Istovremeno, izazovi kao što su usklađenost sa preporukama FATF-a i specifičnosti lokalnog konteksta ostaju ključne tačke za dalje razmatranje.

Za sve dodatne informacije ili konsultacije, naš tim iz Tasić & Partneri stoji vam na raspolaganju.

Podelite

Scroll