Jedna od najčešćih promena koja je predmet registracije u Agenciji za privredne registre jeste promena osnivačkog akta (pričamo naravno o promeni osnivačkog akta društva sa ograničenom odgovornošću, s obzirom da se osnivački akt akcionarskog društva ne menja). Razlog tome je pre svega sadržina osnivačkog akta propisana članom 141. Zakona o privrednim društvima (“Sl.glasnik RS” br. 36/2011, 99/2011, 83/2014 – dr. zakon, 5/2015, 44/2018, 95/2018, 91/2019 i 109/2021, “Zakon”), pa u skladu sa navedenim i obaveza da se, prilikom promene svakog podatka koji mora biti sadržan u osnivačkom aktu (poslovno ime, sedište, kapital, članovi i dr.), navedeno konstatuje i u izmenjenom osnivačkom aktu. Praktična napomena – s obzirom da Zakon ne predviđa rok da se navedeno realizuje i registruje, niti sankciju ako se ne postupi na navedeni način, često dovodi do toga da registrovane verzije osnivačkih akata ne sadrže ažurne podatke.
Ukoliko krenemo od toga da obaveza izmena osnivačkog akta postoji uvek kada se podaci koji čine njegovu sadržinu menjaju, dolazimo do postupka u kome se osnivački akt menja. Prema članu 142. Zakona, osnivački akt društva s ograničenom odgovornošću menja se običnom većinom glasova svih članova društva, ako osnivačkim aktom nije predviđena veća većina. Izuzetno, odluka o izmenama osnivačkog akta kojom se umanjuju prava nekog člana društva može biti doneta samo uz saglasnost tog člana. Prema tome, prilikom izmena osnivačkog akta, prvo morate voditi računa o tome koja je većina potrebna da bi se odluka o izmenama osnivačkog akta koja je u nadležnosti skupštine društva, usvojila, pri čemu treba krenuti od zakonske pretpostavke – da je to obična većina, ali obavezno i konsultovati važeći osnivački akt jer on može propisivati drugačiju većinu, a na kraju voditi računa i o posebnim slučajevima izmene osnivačkog akta, kada je potrebno da se sa promenama saglasi i svaki član društva čija se prava menjaju izmenama osnivačkog akta.
Nakon što je odluka o izmenama i dopunama osnivačkog akta izglasana propisanom većinom, dolazimo do potpisivanja i registracije takve odluke. Ovde skrećemo pažnju na važnu stvar na koju treba obratiti pažnju prilikom pripreme dokumentacije za registraciju. Naime, članom 12. Zakona predviđeno je da se osnivački akt društva s ograničenom odgovornošću menja odlukom skupštine, s tim što odluku o izmenama i dopunama potpisuju članovi društva koji su za nju glasali. Navedeno praktično znači da odluku o izmenama i dopunama osnivačkog akta treba da potpišu svi članovi koji su za tu odluku glasali (bilo to dva ili deset članova) vodeći računa o većini potrebnoj za donošenje navedene odluke, kako je prethodno pojašnjeno. Odredba člana 12. o načinu potpisivanja osnivačkog akta je donekle kontradiktorna članu 211. Zakona kojim je predviđeno da odluke skupštine potpisuje predsednik skupštine, a izuzetno jedini član društva u funkciji skupštine, u jednočlanom društvu, oba člana društva u dvočlanom društvu sa jednakim udelima članova, odnosno jednakim pravom glasa članova i, u slučaju ponovljene sednice u dvočlanom društvu sa jednakim udelima članova, odnosno jednakim pravom glasa članova, oba člana društva ako su prisutna, odnosno član koji je prisutan.
U skladu sa navedenim, prilikom registracije izmena osnivačkog akta u APR-u, do sada su, prema iskustvu i radu naše kancelarije, predmetne odluke o izmenama osnivačkog akta uvek bile potpisivane u skladu sa članom 211. Zakona, što je sve bilo propisno registrovano. Međutim, prema poslednjim odlukama donetim u postupku registracije, registrator je insistirao na primeni člana 12. Zakona, tako da se može zaključiti da odredbe člana 12. Zakona predstavljaju posebno pravilo u odnosu na opšte pravilo o potpisivanju odluka skupštine, pa ih tako treba tretirati i primenjivati. Zaključak – obratite pažnju na potpisnike odluke o izmenama i dopunama osnivačkog akta prilikom registracije, kako biste izbegli odbacivanje registracione prijave i nepotrebno produžili postupak registracije.